34 324 16 14
sekretariat@sienkiewicz.czest.pl
Al. NMP 56, 42-217 Częstochowa

     W związku z trwającym Rokiem Sienkiewiczowskim, uczniowie klas 2h oraz 2d wzięli udział w dydaktycznej wycieczce do Warszawy, która odbyła się 27 października.

     Po około trzygodzinnej podróży autokarem do stolicy udaliśmy się na Powązki, na grób ukochanej żony naszego patrona Marii z Szetkiewiczów Sienkiewiczowej oraz pozostałych członków jego rodziny. W tym szczególnym miejscu złożyliśmy kwiaty a uczniowie klasy 2d odczytali fragmenty listów pisarza, w których nasz patron bezpośrednio zwracał się w niezwykle intymny i czuły sposób do swoim bliskich.

     Kolejny punktem naszej wycieczki było Muzeum Niepodległości. To tutaj z okazji 100 rocznicy śmierci i 170 rocznicy urodzin Sienkiewicza zorganizowano specjalną wystawę poświęconą zarówno twórcy trylogii jak i  ekranizacjom jego dzieł. Wśród eksponatów odnaleźliśmy m.in. przekłady dzieł Henryka Sienkiewicza na różne języki świata a także stroje bohaterów filmów Jerzego Hoffmana. Czas w muzeum poświęciliśmy także na zwiedzenie pozostałych wystaw poświęconym m.in symbolice Orła Białego na przestrzeni wieków oraz odzyskiwaniu przez Polskę niepodległości.

     Ostatni przystanek naszej podróży wymagał zejścia nieco głębiej….Zwiedzaliśmy podziemia Bazyliki Archikatedry w Warszawie p.w. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela. Tutaj w towarzystwie prezydentów II RP oraz m.in. Ignacego Paderewskiego czy ostatniego króla Polski Stanisława Augusta Poniatowskiego spoczywa nasz patron Henryk Sienkiewicz.

     Po chwili zadumy i odrobinie czasu wolnego który poświeciliśmy na dalsze zwiedzanie Warszawy wyruszyliśmy w podróż powrotną. Zmęczeni ale pełni wrażeń i przemyśleń wróciliśmy cali i zdrowi do Częstochowy. 

Srebrna szkoła

Kontakt

Adres:
Al. Najświętszej Maryi
Panny 56
42-217 Częstochowa

tel: 34 324 16 14;
fax: 34 324 55 48
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziennik Elektroniczny

Stacja pogody

Raspberry Pi
Weather Station

e-Learning

SieniuTV

Logo SieniuTV

Zmiany w edukacji

Jakość powietrza

IVLOAirQuality III Aleja NMP #Częstochowa średnie dobowe stężenia pyłów: #PM2.5: 145.98µg 584.0% #PM10: 88.95µg 178.0% https://t.co/zluupMICZA
IVLOAirQuality III Aleja NMP #Częstochowa średnie (3h) stężenia pyłów: #PM2.5: 189.76µg 759.0% #PM10: 18.41µg 37.0% https://t.co/zluupMICZA