34 324 16 14
sekretariat@sienkiewicz.czest.pl
Al. NMP 56, 42-217 Częstochowa

    Piątek 3 listopada klasa 1g spędziła poza murami naszego licuem. Pod opieką wychowawcy oraz prof Marcina Gajewskiego udała się na wycieczkę Szlakiem Zabytków Techniki województwa śląskiego.
    Trasa wycieczki przebiegała przez Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach, która niedawno została wpisana na listę światowego dziedzictwa ludzkości UNESCO. W trakcie wycieczki podziemną trasą, zaopatrzeni w kaski górnicze, poznaliśmy historię wydobycia ołowiu i galeny (rudy srebra) na terenie Tarnowskich Gór. Mieliśmy okazję zobaczyć unikatowy system odprowadzania wód z terenu kopalni przy pomocy sztolni. Po zwiedzeniu trasy turystycznej, muzeum oraz obejrzeniu filmu na temat historii obiektu odwiedziliśmy Skansen Maszyn Parowych zlokalizowany w pobliżu kopalni. W skansenie znajdowały się stare maszyny górnicze napędzane parą oraz lokomotywy wąskotorowe.
    Kolejnym punktem wyprawy był spływ najdłuższą polską podziemną trasą wodną czyli tzw. Sztolnią Czarnego Pstrąga pomiędzy szybami Sylwester i Ewa w Repeckim parku. Zanim zasiedliśmy w łodziach musieliśmy zejść 30m pod powierzchnie korzystając z krętych schodów, wracając było to tylko 20m!
    Opuszczając Tarnowskie Góry udaliśmy się do Centrum  Katowic gdzie w sąsiedztwie placu Sejmu Śląskiego znajduje się Instytucja Kultury Miasto Ogrodów im. Krystyny Bochenek. W jej murach znalazło swoje miejsce jedyne w Polsce Muzeum Informatyki i Komputerów. W muzeum młodzież uczestniczyła w multimedialnej lekcji na temat: "Jak człowiek dogadał się z maszyną". Następnie wysłuchaliśmy historii i obejrzeliśmy ekspozycję komputerów i innych maszyn liczących. W muzeum odtworzono pomieszczenie komputera Odra wraz ze stanowiskiem operatora! Obejrzeliśmy także kolekcję pierwszych maszyn informatyzujących kraj, takich jak 8-bitowe Atari i Commodore, 16-bitowe Amigi i PC'ty począwszy od XT. Wśród tych urządzeń na uwagę zasługują produkty ElWro i Mera, czyli polska myśl techniczna jak Mera Meritum i Elwro Junior, czy też polskie PC XT produkcji Mery.
     Nie było to ostatnie spotkanie klasy z historią techniki ponieważ w planach mamy odwiedzenie kolejnych obiektów na szlaku.

Srebrna szkoła

Kontakt

Adres:
Al. Najświętszej Maryi
Panny 56
42-217 Częstochowa

tel: 34 324 16 14;
fax: 34 324 55 48
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziennik Elektroniczny

Stacja pogody

Raspberry Pi
Weather Station

e-Learning

SieniuTV

Logo SieniuTV

Zmiany w edukacji

Jakość powietrza

IVLOAirQuality III Aleja NMP #Częstochowa średnie dobowe stężenia pyłów: #PM2.5: 145.98µg 584.0% #PM10: 88.95µg 178.0% https://t.co/zluupMICZA
IVLOAirQuality III Aleja NMP #Częstochowa średnie (3h) stężenia pyłów: #PM2.5: 189.76µg 759.0% #PM10: 18.41µg 37.0% https://t.co/zluupMICZA