tel. 34 324-16-14, 34 324-55-48

Al. NMP 56, 42-217 Częstochowa

PO WER

 

 

 

 

Erasmus +

Erasmus plus 2019

Erasmus+ Sporting Participation Across Communities in Europe (SPACE)

DKMS

DKMS

UJD

SUM

Śląski Uniwersytet Medyczny

Szukaj

Rada rodziców

Dzwonki

Lekcja

Nr Od Do
0 740 825
1 830 915
2 925 1010
3 1020 1105
4 1125 1210
5 1220 1305
6 1315 1400
7 1410 1455
8 1500 1545
9 1550 1635
10 1640 1725

Zespół PPP-P

BIP

ROK SIENKIEWICZOWSKI I OSIĄGNIĘCIA
Z JĘZYKA POLSKIEGO
W ROKU SZKOLNYM 2016/17

 

„Życie to szereg poświęceń.

Trzeba tę zasadę nosić w sercu i w głowie”.

(Henryk Sienkiewicz)

 

W roku szkolnym 2016/2017 obchodziliśmy kilka ważnych rocznic Sienkiewiczowskich: 170. urodzin i 100. śmierci Patrona Szkoły, Henryka Sienkiewicza, 120-lecie napisania przez Niego „Quo vadis?” oraz stulecie nadania Szkole Jego imienia.

 

SIENKIEWICZOWSKIE  INSPIRACJE

  1. Główne obchody przypadły w naszej szkole na 21 listopada, gdy celebrowaliśmy Dzień Patrona. Z tej okazji widowisko historycznoliterackie oparte na listach pisarza i wspomnieniach o nim, z elementami poezji śpiewanej, muzyki, filmów i z prezentacjami o Henryku i Marii z Szetkiewiczów Sienkiewiczach wystawiła klasa 2h z pomocą uczniów z klas 2d, 2e, 2g, 1a (pod kierunkiem p. Z. Miszczaka, p. M. Litke).
  2. Zorganizowaliśmy ponadto występ uczniów w związku z Narodowym Czytaniem „Quo vadis?” w Parku Staszica pod Jasną Górą; udział w nim wzięli m. in. Magdalena Żak 2b, Bartosz Kielan 2a, Aleksander Walczak 2h (uczniowie p. E. Chodorowskiej, p. B. Smakosz, p. Z. Miszczaka).
  3. Przeprowadziliśmy cztery konkursy tematyczne:
  4. a) Konkurs dla klas z wychowawcami pod hasłem: „Kto tak powiedział o Sienkiewiczu?”. Wygrała go klasa 3h (wych. p. A. Sokołowska); 2 miejsce zajęła klasa 1c (wych. p. D. Lechowicz-Staszkiewicz), 3 miejsce – klasa 1d (wych. p. A. Kciuk). Kolorowe plansze konkursowe w liczbie 33 przygotowała i na korytarzach szkoły rozmieściła klasa 2h pod kierunkiem p. Z Miszczaka.
  5. b) Konkurs Plastyczny pod hasłem: „Sienkiewicza nie tylko świetnie się czyta, ale i ogląda” w trzech kategoriach: „Pocztówka z Sienkiewiczem”, „Śladami Sienkiewicza”, „Portret pisarza” zorganizowała p. J. Kuźnicka.
  6. c) Konkurs Wiedzy o Patronie zorganizowały p. A. Kurowskiej i p. B. Smakosz.
  7. d) Konkurs Ortograficzny „Dlaczego Sienkiewicz?” zorganizowała p. A. Michalak.
  8. Klasy 2d, 2h pojechały na wycieczkę edukacyjną do Warszawy. Uczniowie zapoznali się z wystawą Barbary Wachowicz „Henryk Sienkiewicz. Dla pokrzepienia serc” w Muzeum Niepodległości, złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie rodziny Sienkiewiczów na Powązkach, odczytali przy grobie wybrane listy pisarza, poznali Archikatedrę św. Jana wraz z kryptami świątyni z sarkofagiem Henryka Sienkiewicza (opiekę sprawowali p. M. Litke, p. A. Sokołowska, p. Z. Miszczak).
  9. Aleksander Pirecki z kl. 2h zakwalifikował się do finału ogólnopolskiego konkursu historycznoliterackiego „Henryk Sienkiewicz. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci” (zorganizowanego przez Komitet Olimpiady Literatury i Języka Polskiego) na podstawie pracy napisanej na temat: „Biografia Henryka Sienkiewicza – wielka przygoda Polaka i Europejczyka”, a po odpowiedzi przed komisją w IBL PAN uzyskał tytuł finalisty konkursu (uczeń p. Z. Miszczaka).
  10. Został uporządkowany grób siostry Sienkiewicza, Zofii, na cmentarzu Kule w Częstochowie; na płycie nagrobnej złożono kwiaty i zapalono znicze (p. Z. Miszczak).
  11. Klasa 2a pod opieką p. B. Smakosz wysłuchała konferencji naukowej „Trylogia w tradycji literackiej i historycznej” w Akademii im. Jana Długosza.
  12. P. Z. Miszczak prowadził współpracę z Panią Barbarą Wachowicz w zakresie biografistyki Sienkiewiczowskiej w czasie tworzenia przez pisarkę książki „Matki Wielkich Polaków” (Warszawa 2017).
  13. W ramach współpracy Towarzystwa im. Henryka Sienkiewicza Zarząd Główny w Lublinie p. Z. Miszczak przygotował i przekazał do Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków w Woli Gułowskiej pracę naukową pt. „Ostatnie lata Stefanii z Cieciszowskich Sienkiewiczowej, Matki Henryka. Łazy i Wola Gułowska”.
  14. W „Dniu Otwartym Szkoły” poloniści przeprowadzili zajęcia dla gimnazjalistów z wykorzystaniem prezentacji pt. „Sienkiewicz i Częstochowa” (prezentację przygotował p. Z. Miszczak).

 

DZIAŁANIA  INNE  (wybór)

  1. Zorganizowanie Powiatowego Konkursu Recytatorskiego „Jej portret” dla uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych; etap wcześniejszy – wewnątrzszkolny (p. A. Kurowska, p. B. Smakosz).
  2. Przeprowadzenie eliminacji do Wojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji Św. Jana Pawła II (jury w składzie: p. J. Kuźnicka, p. E. Chodorowska, p. Z. Miszczak).
  3. Uczestnictwo klas 1a, 1h, 2d, 2h w zajęciach w kinie na temat: „Kino jako narzędzie manipulacji”, przygotowanych przez Centrum Edukacji Filmowej Wołomin (p. Z. Miszczak).
  4. Uczestnictwo klasy 2f w VI cyklu „Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej – cykl „Wielokulturowość” w OKF „Iluzja” w Częstochowie (p. J. Kuźnicka).
  5. Wycieczki do Klubu „Politechnik” w Częstochowie na inscenizacje lektur szkolnych w ramach współpracy z Teatrem Cracovia (koordynator p. A. Kurowska).
  6. Współpraca z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Częstochowie: wraz z nauczycielem bibliotekarzem p. J. Bereszyńską zorganizowanie zajęć czytelniczo-medialnych dla klas 1g (p. A. Michalak), 2a (p. B. Smakosz), 1a (p. Z. Miszczak).
  7. Udział w wykładach VIII edycji Akademii w Bibliotece im. Wł. Biegańskiego w Częstochowie (koordynator p. E. Chodorowska).
  8. Redagowanie przez uczniów klasy 2b artykułów do „Życia Częstochowy i Powiatu” (pod kierunkiem p. E. Chodorowskiej).
  9. Korekta i wysłanie kilkudziesięciu prac uczniów na konkursy między innymi następujące: Konkurs Literacki im. Zofii Matusewicz, XVI Ogólnopolski Turniej Reportażu im. Wandy Dybalskiej, XI Ogólnopolski Przegląd Twórczości Poetyckiej im. Jacka Kaczmarskiego, Wojewódzki Konkurs Literacki i Plastyczny „Srebrzyste skrzydła anioła”, XVII Ogólnopolski Konkurs na Pracę z Literatury (wszyscy poloniści).

 

LAURY  KONKURSOWE

Aleksander Pirecki 2h – tytuł finalisty Ogólnopolskiego Konkursu Historycznoliterackiego „Henryk Sienkiewicz. W 170. rocznicę urodzin i 100. rocznicę śmierci” (uczeń p. Z. Miszczaka)

Marta Ławniczek 1h – wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Listopadowa Melancholia” (uczennica p. Z. Miszczaka)

Victoria Bugajska 2g – I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Ojczyznę moją…” (uczennica p. A. Kurowskiej)

Marta Ławniczek 1h – I miejsce w XI Powiatowym Konkursie Literackim im. Ludmiły Marjańskiej (uczennica p. Z. Miszczaka)

Grzegorz Gworys 1b – I miejsce w Konkursie Międzyszkolnym „Licealista-Lingwista” (uczeń p. J. Kuźnickiej)

Miłosz Dudek 1c – 2 miejsce w Wojewódzkim Konkursie Poetyckim „Ojczyznę moją…” (uczeń p. B. Smakosz)

Hanna Nowakowska 1d – 2 miejsce w I Wojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji Świętego Jana Pawła II (uczennica p. E. Chodorowskiej)

Kamila Marciniak 1f – 2 miejsce w Powiatowym Konkursie Recytatorskim „Jej portret” (uczennica p. A. Kurowskiej)

Maciej Cierniak 1c – 2 miejsce w XII Międzyszkolnym Konkursie o Tytuł Mistrza Mowy Polskiej 2017 (uczeń p. B. Smakosz)

Wiktor Kruczek 1f – 2 miejsce w Konkursie Międzyszkolnym „Licealista-Lingwista” (uczeń p. A. Kurowskiej)

Marta Fyda 2e – 3 miejsce w VIII Powiatowym Konkursie Kaligraficznym „I Ty możesz zostać Mistrzem pióra” (uczennica p. B. Smakosz)

 

„Nauka jest jak niezmierne morze. Im więcej jej pijesz, tym bardziej jesteś spragniony”.
Do miłego zobaczenia po wakacjach!

Złota szkoła

Złota szkoła 2020

Doradztwo zawodowe

Bezpieczna szkoła +

Centrum Informacji Zawodowej

Perspektywy 3d

Klasyfikacja zawodów i specjalności

Wybierz Studia

Młode Głowy

Media społecznościowe

IV LO na Facebook'u

IV LO na Instagramie

Kontakt

Adres:
Al. Najświętszej Maryi
Panny 56
42-217 Częstochowa

tel: 34 324-16-14, 34 324-55-48
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziennik Elektroniczny

Stacja pogody

Raspberry Pi
Weather Station

e-Learning

https://moodle.sienkiewicz.czest.pl

SieniuTV

Logo SieniuTV

Zmiany w edukacji