Odsłony: 2894

     Sobotnie popołudnie i wieczór uczniowie naszego liceum (m.in. z klasy 2g) spędzili na pogłębianiu własnych zainteresowań z zakresu informatyki. Ci, z nich, którzy interesują się robotyką i mechatroniką udali się do Gliwic, gdzie Politechnika Śląska zorganiozwała Arudino Day 2015.

    Arduino Day jest cykliczną imprezą mającą na celu promowania otwartej platformy służącej nauce programowania mikrokontrolerów z rodziny Atmel ATmega. Wydarzenie zostało podzielone na dwie części. Pierwszą, w której uczestnicy mieli okazję wysłuchać cyklu wykładów promujących Arduino oraz wspierające je projekty Open Hardware. Wykłady dotyczyły m.in. wykorzystania Arduino w robotyce amatorskiej oraz projektów Internet of Things (IoT). Jeden z wykładów prowadził autor największego polskiego kanału YouTube poświęconego elektronice amatorskiej - ElektroPrzewodnik. W trakcie kolejnego wykładu nasi uczniowie poznali możliwośći Lego MindStorms, wykorzystywanego do tworzenia prostych robotów oraz porównali jego możliwości z platformami budowanymi przy wykorzystaniu Arduino. Mieli również okazję obejrzeć skonstruowane na uczelni roboty typu line follower i kategorii Mini Sumo.

    Warto podkreślić iż tego typu roboty będą mieli okazję oprogramować samodzielnie w trakcie zajęć z informatyki w naszym liceum.

     Po zakończeniu części wykładowej wszyscy znajdujący się na sali mieli szansę spróbować swoich sił w konkursie dotyczącym wiedzy o Arduino. Wśród możliwych do wygrania nagród znajdowały się Starter Kity czyli skompletowane zestawy pozwalające szybko rozpocząć zabawę z Arduino.

     Druga część wydarzenia polegała na udziale w zajęciach laboratoryjnych w trakcie uczestnicy samodzielnie budowali prosty układ elektroniczny sterujący diodami elektroluminescencyjnymi LED i korzystając z języka Processing tworzyli program sterujący jego pracą. Część laboratoryjna zakończyła się dopiero po 21!

     Udział w tego typu wydarzeniach pozwala młodzieży na wykroczenie poza ramy zajęć lekcyjnych oraz przekonanie się, że informatyka jest poteżną i różnorodną dziedziną nauki, w której każdy może odnaleźć coś intersującego dla siebie.

    Wszystkich uczniów naszego liceum zachęcamy do udziału w podobonych imprezach i dzielenia się wiedzą o nich wśród Sienkiewiczaków. Natomiast jeśli ktoś nie mógł uczestniczyć w ArduinoDay, a chciałby poczuć klimat wydarzenia, zachęcamy do obejrzenia pełnej czterogodzinnej realacji publikowanej w serwisie YouTube.