34 324 16 14
sekretariat@sienkiewicz.czest.pl
Al. NMP 56, 42-217 Częstochowa

PO WER

 

 

 

 

Erasmus +

Erasmus plus 2019

Ekoczynni

Ekoczynni

Szukaj

Rada rodziców

Dzwonki

Lekcja

Nr Od Do
0 740 825
1 830 915
2 925 1010
3 1020 1105
4 1125 1210
5 1220 1305
6 1315 1400
7 1415 1500
8 1505 1550
9 1555 1640

Zespół PPP-P

BIP

     Europejska Agencja Kosmiczna organizuje co roku konkurs CanSat przeznaczony dla uczniów i studentów. Konkurs polega na przygotowaniu, odwzorowanej w warunkach ziemskich, misji kosmicznej. Uczniowie mają za zadanie zbudować próbnik planetarny, który bada środowisko w trakcie spadku na spadochronie po uwolnieniu z rakiety.  Spośród wszystkich projektów zgłoszonych przez szkoły w Polsce ESERO Polska wybrało do realizacji 25 m.in. projekt uczniów naszego Liceum. Spośród nich 10 satelitów będzie miało szanse zostać wyniesionych na wysokość 3km przy pomocy rakiety firmy Bowman Dynamics. Konkurs jest objęty patronatem firmy Boeing. 

    Podstawowa misja narzucona przez organizatorów ogranicza się do zmierzenie temperatury i ciśnienia w trakcie lotu oraz przekazania tych danych (nie rzadziej niż co sekundę) do centrum kontroli na poligonie. Oprócz misji podstawowej uczniowie mogą przygotować misję dodatkową. ESERO Polska (partner ESA w CN Kopernik) w żaden sposób nie ogranicza inwencji uczniów co do jej przebiegu. Ważne jest tylko to, aby dane zebrane w czasie misji pozwalały na przeprowadzenie  szczegółowej analizy i wyciągnięcie dodatkowych wniosków - nie wynikających bezpośrednio z odczytów.

   Organizator dostarcza zespołom podstawowy zestaw elementów elektronicznych niezbędnych do przeprowadzenia misji podstawowej. Drużyna sama decyduje czy chce z niego skorzystać czy też zastosuje własne rozwiązania. Praca nad projektem wymaga znajomości technik programowania mikrokontrolerów, aerodymiki i mechaniki płynów oraz fizyki. Bardzo ważną cechą konkursu jest jego interdyscyplinarność.

   Praca w konkursie rozłożona jest na etapy i wzorem prawdziwych dużych projektów kosmicznych wymaga  ścisłych procedur, określenia celów, podziału ról oraz raportowania postępów prac. Budowa samego satelity nie gwarantuje sukcesu - ważne są cele naukowe, praca zespołowa, raporty z testów i  ścisła zgodność projektu z regulaminem.  Pierwszym etapem były warsztaty dla opiekunów trwające dwa dni w siedzibie ESERO w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. W ramach ich przebiegu opiekunowie mieli możliwość zapoznania się ze szczegółami technicznymi projektu, pułapkami które czekają na zespół oraz dobrymi praktykami w zakresie radiowej komunikacji w mocno ograniczonym paśmie.

    Skład drużyny z naszego liceum to: Jan Wielgus, Bartosz Nocuń, Piotr Ucieklak, Jurand Prądzyński, Miłosz Galas i Bartłomiej Meller. Większość z uczniów zebrała już pierwsze szlify w podobnych projektach choćby poprzez udział w Akademii Kodowania Intel Polska czy też rozbudowie stacji pogody w szkole o miernik pyłów. Jan Wielgus brał udział w pracach P.Cz. Rover Team nad łazikiem Modernity.

    Mamy nadzieję, że uda nam się znaleźć środki i czas na pełną realizację wstępnych założeń projektu. Tematyka konkursu wpisuje się w rozwój umiejętności STEM wśród uczniów.

Złota szkoła

Złota szkoła 2020

Doradztwo zawodowe

Kontakt

Adres:
Al. Najświętszej Maryi
Panny 56
42-217 Częstochowa

tel: 34 324 16 14;
fax: 34 324 55 48
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziennik Elektroniczny

Stacja pogody

Raspberry Pi
Weather Station

e-Learning

https://moodle.sienkiewicz.czest.pl

SieniuTV

Logo SieniuTV

Zmiany w edukacji