Szukaj
O szkole ...
Uczniowie
Rada rodziców
Dzwonki
Lekcja
Nr | Od | Do |
0 | 740 | 825 |
1 | 830 | 915 |
2 | 925 | 1010 |
3 | 1020 | 1105 |
4 | 1125 | 1210 |
5 | 1220 | 1305 |
6 | 1315 | 1400 |
7 | 1410 | 1455 |
8 | 1500 | 1545 |
9 | 1550 | 1635 |
10 | 1640 | 1725 |
- Szczegóły
- Sekretariat
- Odsłony: 798
W dniach 11–16 września nauczycielki naszej szkoły uczestniczyły w szkoleniu i kursie językowym w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) pt. „Europejskie doświadczenia inspiracją dla rozwoju kadry IV LO”.
W ramach szkolenia nauczycielki pogłębiały kompetencje językowe, społeczne i kulturalne, uczestnicząc w zajęciach w międzynarodowych grupach, wraz ze studentami z Turcji, Niemiec, Holandii, Słowenii, Arabii Saudyjskiej, Japonii, Francji, Brazylii i Korei. Po zajęciach miałyśmy możliwość zwiedzić Mdinę (dawną stolicę Malty) oraz Valettę. Valetta to jeden z najbardziej zagęszczonych obszarów zabytkowych na świecie. W obecnej stolicy Malty zwiedziłyśmy Pałac Wielkiego Mistrza (siedzibę Wielkiego Mistrza Zakonu Maltańskiego) oraz konkatedrę św.Jana - perłę baroku, zbudowaną w latach 1573–78, jako kościół szpitalników (joannitów). Do katedry przylega Oratorium, w którym można podziwiać oryginalne płótna mistrza malarstwa barokowego - Caravaggia. Pobyt na Malcie zaowocował uzyskaniem certyfikatów oraz podnoszeniem kompetencji językowych i kulturowych w niezwykłej scenerii maltańskich krajobrazów i zabytków.
- Szczegóły
- Sekretariat
- Odsłony: 1184
W dniach 4-8.04.2022 grupa naszych nauczycielek brała udział w wizycie job shadowing we włoskiej szkole w mieście San Bonifacio. Mobilność odbyła się w ramach projektu PO WER. W trakcie pobytu miałyśmy okazję poznać włoski system edukacyjny, uczestniczyć w lekcjach z różnych przedmiotów w języku włoskim i angielskim, udało się nam porozmawiać z uczniami oraz wymienić doświadczeniami z nauczycielami.
Po zajęciach zwiedzałyśmy cudowne włoskie atrakcje. Byłyśmy w Padwie, klimatycznej Wenecji, stolicy mody – Mediolanie, a także pod balkonem szekspirowskiej Julii w Weronie. Włoska pogoda, kuchnia oraz sposób bycia Włochów przypadły nam do gustu. Chyba każda z nas chętnie wróci tam jeszcze raz.
- Szczegóły
- Sekretariat
- Odsłony: 1175
W ramach realizowanego w IV Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Częstochowie projektu PO WER pod takim tytułem, grupa nauczycielek z naszej szkoły wzięła udział w kursie w hiszpańskiej Grenadzie. Grono pedagogiczne i uczniowie naszej szkoły to społeczność aktywna, otwarta na świat i dbająca o swój samorozwój. Dlatego od lat bierzemy udział w projektach Erasmus+ oraz POWER, uczestnicząc w wymianach, wizytach typu job shadowing oraz kursach językowych, metodycznych i specjalistycznych.
Czytaj więcej: Europejskie doświadczenia inspiracją dla rozwoju kadry IV LO
- Szczegóły
- Sekretariat
- Odsłony: 1035
„Wiedza jest drugim słońcem dla ludzi” przekonuje Platon. I przekonujemy się o tym chętnie my, nauczyciele IV LO. Dzięki programom Erasmus+ oraz PO WER, osiem nauczycielek z naszej szkoły miało możliwość poszerzać horyzonty swojej wiedzy z zakresu języka angielskiego w ramach kursów językowych na Malcie, w październiku tego roku. Malta przywitała nas letnią jeszcze aurą ale i wytężoną pracą nad podnoszeniem naszych kwalifikacji językowych, począwszy od konwersacji, leksyki, skończywszy na gramatyce.
- Szczegóły
- Szymon Życiński
- Odsłony: 2766
Na przełomie czerwca i lipca nauczyciele naszej szkoły uczestniczyli w szkoleniach językowych w stolicy Szkocji. Nauczyciele języka angielskiego Izabela Lasota i Urszula Wąsikiewicz uczestniczyły w szkoleniu metodycznym, natomiast Joanna i Szymon Życińscy w kursie General English.
Szkolenia odbyły się w szkole językowej Inlingua. Szkoła mieści się w Nowym Mieście w historycznym centrum Edynburga. Szkolenie obejmuje zajęcia językowe podzielone na dwie części. Poranne zajęcia dedykowane są poprawie znajomości gramatyki oraz słownictwa w języku angielskim. Zajęcia popołudniowe nacelowane są na poprawę wymowy i swobody wypowiedzi. Grupy tworzą osoby o różnych narodowościach, zarówno Europejczycy jak i osoby z poza naszego kontynentu.
Po zakończeniu zajęć w obrębie szkoły Inlingua organizuje program umożliwiający poznanie kultury Szkocji oraz Wielkiej Brytanii. Ponieważ Edynburg jest stolicą Szkocji oferta kulturalna jest bardzo bogata. Uczestnicy szkoleń mieli możliwość odwiedzenia m.in. Szkockiego Parlamentu, Szkockiej Galerii Narodowej, Galerii Sztuki Nowoczesnej oraz oficjalnej rezydencji królowej w Szkocji - Hollyrood Palace. Oprócz tego mieliśmy okazję poznać historię miasta w trakcie spracerów po jego najciekawszych zakątkach pod opieką jednego z wykładowców będącego z wykształcenia historykiem. Zwiedzanie miasta pod opieką przewodnika oraz na własną rękę było doskonałą okazją do kontaktu z żywym językiem.
Wyjazd do Edynburga został sfinansowany ze środków UE oraz Polskiej Agencji Narodowej w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
- Szczegóły
- Magdalena Górska, Beata Borkowska
- Odsłony: 2641
Regensburg ( Ratyzbona ) jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast Bawarii i Niemiec. Nie bez powodu wpisane zostało na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO: monumentalna gotycka katedra; powstała ok. 180 roku Porta praetoria (rzymska brama do miasta); zbudowany na początku XII wieku najstarszy na Dunaju kamienny most ( uchodzący za ósmy cud świata ) i bazylika św. Emmerama to tylko niektóre zabytki Ratyzbony. Starówka pełna wąskich uliczek, małych kawiarenek i historycznych kamieniczek urzeka swą niepowtarzalną atmosferą.
W tym uroczym mieście miałyśmy okazję uczestniczyć w dwutygodniowym kursie języka niemieckiego w ramach programu POWER „ Mobilność kadry edukacji szkolnej”. Podczas codziennych zajęć mogłyśmy doskonalić umiejętności językowe, poznać aktualny żargon młodzieżowy, język potoczny. Miałyśmy też okazję poszerzyć zakres wiadomości krajoznawczych uczestnicząc w wycieczkach do Walhalli ( budowla upamiętniająca sławne postaci historyczne niemieckojęzycznego kręgu kulturowego), Norymbergii, Kallmünz (gmina targowa w Bawarii )czy podczas rejsu po Dunaju.
Ogrom wiedzy, ciekawe znajomości i piękne wspomnienia!
- Szczegóły
- Mariusz Dobosz
- Odsłony: 3145
W dniach 31.08. – 11.09.2015 uczestniczyłem w drugiej turze projektu stworzonego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2015.
Były to dwutygodniowe zajęcia na kursie językowym zorganizowanym w Richard Language College w Bournemouth w Anglii.
Zajęcia prowadzone były w profesjonalny sposób, pozwoliły na rozwinięcie umiejętności językowych, zapoznanie się z kulturą innego państwa co daje możliwość wykorzystania tej wiedzy na zajęciach dydaktycznych. Kurs zakończył się otrzymaniem certyfikatu wystawionego przez organizatora oraz dokumentu Europass Mobilność.
- Szczegóły
- Jolanta Kuźnicka
- Odsłony: 2977
Wakacje to nie tylko czas wypoczynku i relaksu – przekonali się o tym uczestnicy drugiej tury projektu Zagraniczna Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej", który stworzony został w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2015. IV LO jest beneficjentem tego programu od 2015 roku. Grupa sześciu nauczycieli naszego liceum – Urszula Wąsikiewicz-Osmola, Jolanta Kuźnicka, Marzena Litke, Izabela Lasota, Aneta Kurowska i Szymon Życiński – przez dwa tygodnie sierpnia uczestniczyli w kursie językowym i metodycznym prowadzonym przez doświadczonych językowców z Richard Language College w Bournemouth.
Mobilność ta jest ściśle powiązana z Planem Rozwoju Szkoły i realizowana była w oparciu o potrzeby naszej placówki. Wśród najważniejszych celów projektu wymienić należy- rozwój kompetencji kluczowych, m.in. nabycie wiedzy w zakresie możliwości wykorzystania nowych metod pracy i technik nauczania, podniesienie kompetencji w zakresie języka obcego-oraz poszerzenie poziomu kompetencji społecznych, językowych, kulturowych.
Bournemouth to niespełna 200 tysięczne miasto w hrabstwie Dorset, położone nad kanałem La Manche, znane jako ośrodek wypoczynkowy i popularne kąpielisko, jeden z najbardziej ulubionych przez Anglików nadmorskich kurortów. Piaszczysta plaża i wybrzeże klifowe oraz BIC (Bournemouth International Centre ), czyli miejsce koncertów i dużych imprez towarzyskich należą do dzielnicy Boscombe. Na szczytach klifów znajdują się liczne parki i ogrody z pięknymi wąwozami, gdzie można spotkać np. charakterystyczne szare wiewiórki. Miasto posiada własny uniwersytet, port lotniczy, stadion i klub piłkarski. Centrum miasta stanowi dzielnica The Square, obfitująca w liczne atrakcje turystyczne i typową miejską zabudowę oraz największe centrum handlowe, gdzie każdego roku zimą odbywa się Festiwal Jedzenia (stragany z jedzeniem z różnych krajów i wspaniałym świątecznym klimatem ). Pozostałe dzielnice różnią się od siebie znacznie, np. Charminster to popularna dzielnica mieszkaniowa, obejmująca m.in. zabudowę willową - tu właśnie w typowych angielskich rodzinach gośćmi byli uczestnicy projektu. Ciekawostką jest, że miejscowy St. Peter`s Church to miejsce pochówku Mary Shelley, autorki „Frankenstein’a”.
Sierpniowa pogoda nie zawiodła również w Anglii i oprócz miejscowego oceanarium czy Bournemouth Eye (park i balon w centrum miasta) po zajęciach uczestnicy projektu mieli możliwość zwiedzania wielu niezwykle urokliwych miejsc, znanych z przewodników turystycznych. Wycieczki do Londynu, Stonehenge, St: Poole, Jurasic Coast, Swanage czy Christchurch z pewnością znacznie pogłębiły spojrzenie na ten obszar językowy i kulturę jego mieszkańców.
Wszyscy uczestnicy kursu otrzymali certyfikaty wystawione przez organizatora oraz dokumenty Europass Mobilność.
- Szczegóły
- Beata Smakosz
- Odsłony: 3440
Grupa pięciu nauczycielek z naszej szkoły : Ewa Kubara, Ewa Kwiatecka, Beata Smakosz, Aneta Michalak i Agnieszka Sokołowska, wzięły udział w projekcie: "Zagraniczna Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej" w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2015.
Szkolenie językowe i metodyczne odbyło się w terminie 15-19 VI 2015 r. w Richard Language College w Bournemouth.
- Szczegóły
- Aneta Walasek
- Odsłony: 3103
W naszej szkole realizowane jest przedsięwzięcie Mobilność edukacyjna kadry IV LO w ramach Zagranicznej mobilności kadry edukacji szkolnej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).
Realizacja projektu odbywa się przed dwa lata, od 31.12.2014 do 30.12.2016 r.
Cele projektu:
- podniesienie sprawności i jakości komunikowania się nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących w języku angielskim, a w przyszłości prowadzenie zajęć z elementami tego język
- podniesienie jakości oddziaływań wychowawczych i pedagogicznych
- zapewnienie jeszcze wyższych wyników egzaminów zewnętrznych
- zdobycie wiedzy o najnowszych metodach nauczania języka angielskiego oraz niemieckiego, a w przyszłości także innych przedmiotów (matematyka, informatyka), jak również technologii informacyjnej w nauczaniu
- zwiększenie europejskiego wymiaru edukacji w naszej szkole
- szerzenie postaw tolerancji i otwartości wobec innych kultur i zachowań
Koordynatorem projektu skierowanego do nauczycieli IV LO im. H. Sienkiewicza jestAneta Walasek. Udział w projekcie jest bezpłatny. Bierze w nim udział 17 nauczycieli, w tym 6 nauczycieli języka angielskiego, 3 nauczycieli języka niemieckiego oraz 8 nauczycieli przedmiotów ogólnokształcących.
W ramach projektu uczestnicy wyjadą m.in. na szkolenia językowe i metodyczne do miejscowości Bournemouth w Wielkiej Brytanii oraz Regensburg w Niemczech. Każdy z nich uzyska certyfikat ukończenia kursu. Dodatkowo planowane jest zdobycie dokumentu Europass - Mobilność.
Przy realizowaniu mobilności nauczyciele otrzymają wsparcie logistyczne, językowe oraz kulturowe.
Obowiązkiem każdego uczestnika będzie dzielenie się doświadczeniem z innymi pracownikami szkoły, wykorzystanie zdobytych umiejętności w pracy dydaktycznej, podtrzymywanie nawiązanych kontaktów, szerzenie idei uczenia się przez całe życie, korzystanie z zasobów literatury anglojęzycznej oraz materiałów online i wskazywanie tych źródeł uczniom.
Projekt zapewni wzrost autorytetu nauczyciela i prestiżu szkoły w środowisku lokalnym.
Złota szkoła
Kontakt
Adres:
Al. Najświętszej Maryi
Panny 56
42-217 Częstochowa
tel: 34 324-16-14, 34 324-55-48
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.