tel. 34 324-16-14, 34 324-55-48

Al. NMP 56, 42-217 Częstochowa

PO WER

 

 

 

 

Erasmus +

Erasmus plus 2019

Erasmus+ Sporting Participation Across Communities in Europe (SPACE)

DKMS

DKMS

UJD

SUM

Śląski Uniwersytet Medyczny

Szukaj

Rada rodziców

Dzwonki

Lekcja

Nr Od Do
0 740 825
1 830 915
2 925 1010
3 1020 1105
4 1125 1210
5 1220 1305
6 1315 1400
7 1410 1455
8 1500 1545
9 1550 1635
10 1640 1725

Zespół PPP-P

BIP

     W dniach 18-25.04.2015 odbył się ostatni wyjazd w ramach programu Comenius, którego hasłem przewodnim były tańce narodowe. Wzięły w nim udział p. Aneta Walasek oraz Ola Domalewska, Oliwia Dumin, Monika Kwiecień i Martyna Wadowska. Podczas pobytu na Słowacji, w  mieście Ruẑemberok, mieliśmy okazję uczestniczyć w różnorakich warsztatach, nauczyć się słowackich piosenek i tańców, a podczas uroczystej gali zaprezentować polski taniec - polonez. Pogoda sprzyjała górskim wycieczkom i zwiedzaniu urokliwych miejsc w Tatrach. Zakończenie wyjazdu, jak i całego programu, miało miejsce podczas uroczystości w hotelu Kultura. Koniec programu Comenius nie oznacza końca nawiązanych znajomości i przyjaźni, które pozostaną dla nas najważniejszym elementem projektu.

            Dnia 28 lutego wyjechałyśmy do Bułgarii w ramach programu Comenius. Uczniowie z ośmiu krajów biorących udział w projekcie spotkali się tym razem w mieście Vidin położonym w północno-zachodniej części Bułgarii.

           Pomimo długiej i męczącej podróży z wielkim zapałem wcześnie wstałyśmy, aby poznać okolicę, a przede wszystkim rodziny naszych bułgarskich kolegów!
W hotelu poznałyśmy naszego kolegę - Cvetana, który pokazał nam miasto, a potem zabrał nas do swojego mieszkania na obiad. Jego rodzice przywitali nas z ogromnym uśmiechem na twarzach, a podczas posiłku z chęcią opowiadaliśmy o sobie. W tym dniu uczestniczyliśmy także w ciekawym wydarzeniu – na centralnym placu pobijano rekord Guinessa. Powstała najdłuższa biało-czerwona bransoletka z włóczki – Martenica, która miała aż 16 km długości!

           W trakcie pobytu zwiedziłyśmy pobliskie atrakcje, a także wzięłyśmy udział w zajęciach, na których nauczyłyśmy się robić Martenice.

           Trzeciego marca wszyscy wzięliśmy udział w obchodach Dnia Wyzwolenia Bułgarii od panowania tureckiego, a wieczorem zaproszono nas na koncert zespołu ludowego pieśni i tańca zakończony pokazem sztucznych ogni.

           Bardzo ciekawe były wycieczki do jaskini Magurata oraz do miasta Vraca. Niespodziankę zrobiła nam także pogoda - od wiosennych dni na początku pobytu zmieniła się radykalnie i w ostatnich dniach mogliśmy rzucać się śnieżkami. Najbardziej jednak zadowolone jesteśmy ze znajomości, jakie zawarłyśmy.
Cały wyjazd był bardzo udany, cieszymy się, że mogłyśmy poznać tamtejsza kulturę, odwiedziłyśmy wiele nowych miejsc, a co najważniejsze świetnie się bawiłyśmy! :D

      W dniach 10.01 - 17.01 w ramach programu "Comenius - uczenie się przez całe życie" grupa młodzieży z IV LO przebywała z wizytą w Gimnazjum w Opavie.

      Uczniowie Weronika Bryła, Anita Jędryka i Kamil Dudek oraz p. Aneta Walasek brali udział w zajęciach warsztatowych (teatralnych, muzycznych, plastycznych) oraz w zorganizowanych przez naszych czeskich kolegów wycieczkach krajoznawczych (muzeum techniki w Ostrawie, Stramberk, wycieczka wyciągiem krzesełkowym na Pustevny).

      Przez tydzień byliśmy gośćmi w czeskich domach i mieliśmy okazję zobaczyć jak mieszkają i uczą się nasi koledzy z Opavy. Wyjazd uważamy za bardzo udany.

         W ubiegłym miesiącu IV Liceum Ogólnokształcące im. Henryka Sienkiewicza miało zaszczyt gościć w swoich progach delegacje uczniowskie z siedmiu krajów Europy – Francji, Walii, Węgier, Rumunii, Bułgarii, Czech i Słowacji.

        Nasza szkoła bierze bowiem udział w międzynarodowym projekcie partnerskim Comenius: „ Folk Art and it’s influence on European Culture”. W ciągu krótkiego, ale jakże intensywnego tygodnia, staraliśmy się pokazać gościom zza granicy jak najwięcej ciekawych miejsc w naszym mieście i w regionie. Podczas niezliczonych rozmów, wspólnych dyskusji i zabaw zapoznaliśmy ich także z naszą kulturą i zwyczajami.

        W związku z tym, że nasi przyjaciele zza granicy, w trakcie tego tygodnia mieszkali w domach uczniów  IV LO, mieli okazję poznać życie codzienne polskiej rodziny. Zagraniczni partnerzy nie byli nam jednak dłużni – dzięki przygotowanej przez każdą z delegacji prezentacji, poznaliśmy ich narodową literaturę, kulturę i tradycję. Mimo tak ograniczonego czasu, jaki spędziliśmy ze sobą, w trakcie pożegnań nie obyło się bez łez, gorących uścisków, i obietnic podtrzymywania przyjaźni. Nie mam wątpliwości, że tak będzie.

To już nasz drugi wyjazd w ramach projektu. Choć pogoda była bardzo wietrzna i bardzo deszczowa, zdarzały się słoneczne momenty w ciągu dnia. Tydzień w Walii upłynął nam na tkaniu, każdy mógł wykonać własne rękodzieło. Mieliśmy również możliwość nauczenia się piosenki miłosnej w języku walijskim (co wcale nie było takie trudne).

Nasz pobyt we Francji przebiegał pod patronatem muzyki Hectora Berlioza. Zaoowocował nie tylko wielokulturową pracą nad projektem i poszerzeniem naszych horyzontów, ale także wieloma niezapomnianymi przeżyciami oraz fantastycznymi przyjaźniami.

Partnerskie Projekty Szkół

Projekty partnerskie to współpraca dwóch lub więcej szkół z różnych krajów UE, która skutkuje przede wszystkim wymienianą doświadczeń i uczeniem się od siebie nawzajem. Akcja ma na celu wzmacnianie europejskiego wymiaru edukacji poprzez promowanie współpracy międzynarodowej, w której uczestniczą uczniowie i kadra nauczycielska z różnych państw członkowskich.

Nasi partnerzy to:
Francja
Walia
Węgry
Rumunia
Bułgaria
Czechy
Słowacja

 

 

 

   

W realizacji projektu Comenius 'Folk Art and its influence on European Culture' może wziąć udział każdy uczeń naszego liceum. Ze względu na ograniczoną ilość uczniów, którzy mogą uczestniczyć w zagranicznych mobilnościach traktowane są one jako wyraz uznania dla uczniów wyróżniających się zaangażowaniem w realizację działań projektowych. Uczeń, który zgłasza swoją chęć do udziału w projekcie musi być osobą otwartą i komunikatywną, która czuje się swobodnie rozmawiając z innymi, jasno i precyzyjnie formułuje swoje opinie oraz jest w stanie szybko i dokładnie zrozumieć potrzeby i komunikaty swojego rozmówcy w języku angielskim. Jest to bardzo ważny czynnik, gdyż podczas wyjazdów uczniowie będą goszczeni przez obce rodziny, a co za tym idzie będą również musieli samodzielnie komunikować się z rodziną, u której będą gościć.

Wszystkie działania i zasługi zaangażowanych uczniów będą punktowane. Oto poszczególne kryteria doboru uczniów do mobilności:

• zaangażowanie w działania związane z realizacją projektu (tj. liczba wykonanych zadań, jakość ich wykonania i czasochłonność);
• cechy osobowościowe ucznia;
• wiedza i umiejętności niezbędne do poprawnego przygotowania i zaprezentowania poszczególnych działań projektowych;
• przynajmniej dobra ocena z zachowania;
• możliwość i chęć goszczenia uczniów ze szkół partnerskich w  2014 roku;
• pisemna zgoda rodziców na udział w wyjazdach krajowych/zagranicznych i brak przeciwwskazań medycznych;
• posiadanie aktualnego paszportu/dowodu tymczasowego.

Ponadto, wszystkie kandydatury uczniów chętnych na wyjazdy zagraniczne będą konsultowane z wychowawcami oraz dyrekcją szkoły.

 

 

 

Osoby które zgłosiły się do udziału w projekcie comenius (wielopartnerska wymiana szkół) proszeni są o przyjście na salę teatralną 30.10.2013 na 6 godzinie lekcyjnej.

Zapraszam również wszystkie osoby zainteresowane wzięciem udziału w wymianie. Nieobecność na zebraniu jest równoznaczna z rezygnacją z udziału w projekcie.

Złota szkoła

Złota szkoła 2020

Doradztwo zawodowe

Bezpieczna szkoła +

Centrum Informacji Zawodowej

Perspektywy 3d

Klasyfikacja zawodów i specjalności

Wybierz Studia

Młode Głowy

Media społecznościowe

IV LO na Facebook'u

IV LO na Instagramie

Kontakt

Adres:
Al. Najświętszej Maryi
Panny 56
42-217 Częstochowa

tel: 34 324-16-14, 34 324-55-48
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Dziennik Elektroniczny

Stacja pogody

Raspberry Pi
Weather Station

e-Learning

https://moodle.sienkiewicz.czest.pl

SieniuTV

Logo SieniuTV

Zmiany w edukacji